Vědci z Mendelovy univerzity spolupracovali na návrhu nového rozpočtu EU

3. 5. 2018 -

Evropská komise zveřejnila návrh parametrů na další sedmiletý rozpočet Evropské unie mezi lety 2021–2027. Obsahuje řadu novinek, zjednodušení i změnu priorit evropské hospodářské politiky. Česká republika by tak v rámci kohezního fondu měla dostat o deset až patnáct procent méně peněz, naopak více prostředků dostane z jiných programů.

Na hledání nových možných vlastních zdrojů rozpočtu Evropské unie pracoval také tým prof. Danuše Nerudové v rámci projektu H2020 FairTax. Jejich studie navrhující za nový vlastní zdroj rozpočtu Evropské unie CCCTB (společný konsolidovaný základ daně) byla citována ve zprávě High Level Group on Own Resources – „Budoucí financování EU“. Evropská komise při sestavení nového návrhu z této zprávy vyšla a nově navrhuje jako jeden z nových vlastních zdrojů rozpočtu EU taktéž CCCTB a to ve výši 3%. Tým vědců z PEF vyčíslil, kolik by za takové situace odváděly členské státy EU do rozpočtu EU. V případě České republiky by odvod do rozpočtu činil 280,73 mil EUR.

Tématem nového rozpočtu EU se věnovala i česká média Česká televize, zpravodajských servrech E15 a Kurzy.cz.