Aktuality Zahraničního odděleníS PEFkou do světa

Regionální rozvojová agentura jižních Čech

Účastníci programu mohou vyjet do zahraničí na odborný pracovní pobyt, během kterého pracují ve společnosti hostitelského podnikatele a zároveň se od něj učí každodenním aspektům vedení podniku. Největší rozdíl oproti klasickým studentským stážím je důraz na kvalitní zapojení začínajícího podnikatele do provozu firmy, kterou vede hostitelský podnikatel. Začínající podnikatel má tak možnost naučit se z praxe spoustu nových poznatků.

Podrobné informace na stánkách.

Leták:


Erasmus pro mladé podnikatele (EYE)

Regionální rozvojová agentura jižních Čech

Účastníci programu mohou vyjet do zahraničí na odborný pracovní pobyt, během kterého pracují ve společnosti hostitelského podnikatele a zároveň se od něj učí každodenním aspektům vedení podniku. Největší rozdíl oproti klasickým studentským stážím je důraz na kvalitní zapojení začínajícího podnikatele do provozu firmy, kterou vede hostitelský podnikatel. Začínající podnikatel má tak možnost naučit se z praxe spoustu nových poznatků.

Podrobné informace na stánkách.

Leták:


Stáž na zahraničním oddělení (Vídeň, Rakousko)

Position Title: Intern at International Relations


University of Natural Resources and Life Sciences, Vienna is looking for inters to the International Relations from December 2021. The language of the office is German

Podrobné informace zde


Stáž v PM2AM (Německo)

Position Title: Travel Coordinator and Social Media Marketing Intern


We are pm2am- Student Trips, a travel firm that is operating from Germany, Belgium and the Netherlands catering to young international-minded people between 18-35. Contribution of company to intern: 500€ /month, travel costs when on trips and a travel allowance.

Podrobné informace zde

Contact:
Email: andreas.klein@pm2am.de
Website: www.pm2amtrips.com


Stáže ve Španělsku

Available vacancies for Mendel University in Brno

Spain Internship is an experienced organisation in the internship market, finding personalised options for students. Collaborating with thousands of companies in diverse fields we can offer you the best opportunities to do your internship in Spain or in many other countries. Offers from July.

Contact:
Apply: http://apply.spain-internship.com/Nabídka stáže: Euroweek Program in Poland:

We would like to invite and offer internships, voluntary, and leadership experience for interested students (bachelor and master's students) and alumnae from November to December 2021. Euroweek School of Leaders is a unique learning environment for the Youth Leader who wants to develop their multiple skills that they can use to their future endeavors. The leaders can create and teach workshops and other activities that are aligned to Euroweek pillars of activities. All activities Euroweek School of Leaders – Call for Applicationwould not only benefit the students but also contribute to growth of the Youth Leader as individual, team player and leader. Deadline for application is on September 30th, 2021

Podrobné informace zde a frequently asked questions

Kontakt:
Website: euroweek.pl/en/


Nabídka stáže: CzechTourism (Paříž, Francie):

Pařížské zastoupení CzechTourism nabízí pracovní stáže na zahraničním zastoupení agentury CzechTourism v Paříži pro vysokoškolské studenty, kteří tak získají možnost podílet se na reprezentaci České republiky ve Francii. Hlavní náplní stáže je komunikace a informování francouzské veřejnosti o České republice, poskytování propagačních materiálů, zajišťování chodu informačního střediska, ale i asistence při B2B aktivitách CzechTourism Francie a spolupráce s médii (redakce tiskových zpráv, příprava novinářských cest a jiné).

Podmínkou pro absolvování stáže je znalost češtiny i francouzštiny slovem i písmem. Termín nástupu na stáž je červen, září nebo prosinec 2021. Délka stáže je ideálně minimálně 3 měsíce. Kandidatury na studentskou stáž přijímáme průběžně, nejlépe nejpozději měsíc a půl před plánovaným nástupem.

Podrobné informace zde.

Kontakt:
Email: srbkova@czechtourism.com


Stáž v Lotyšsku


Join our team! We have an open position for an intern available in our team! We will select one motivated candidate, that will enroll in a six-month-long Erasmus+ internship which will consist of two parts. During the first part of the internship, the intern will be trained to become coordinators for one of our projects. The training will take place at our office in Liepāja, Latvia. During the second part of the internship, the interns will have to make regular business trips to the Czech Republic, where the intern will be tasked with creating a team and implementing the project, so the applicants must be residents of the Czech Republic.

Contact:
Email: kristaps.gvozda@inovacijuparks.lv
PDF: Internship offer


Stáž v Nizozemí

V marketingové společnosti INKT

INTK je nizozemská marketingová společnost specializující se na online marketing pro neziskový a kulturní sektor. V současnosti spolupracujeme s organizacemi ve většině evropských států, a právě i v České republice. Rychle rosteme a potřebujeme tak nové kolegy do týmu.

Všechny stáže je možné absolvovat prostřednictvím programu Erasmus +. První stáž je zaměřená na online marketing, druhá na software development, třetí na iOS app development. Stejně tak je první pracovní pozice na plný úvazek zaměřená na digitální marketing a druhá na software development.

Více informací můžete najít na našich webových stránkách www.intk.com, na kterých se nachází i kontaktní údaje, kam mohou uchazeči posílat své případné přihlášky (CV a motivační dopis). Důležité je možná také podotknout, že nemáme specifický deadline pro podání žádosti o stáž/práci. Dokud jsou nabídky zveřejněné na našich webových stránkách, znamená to, že stále na dané pozice nabíráme kolegy. Stážisté navíc tvoří významnou část naší společnosti.

Contact:
Email: katerina@intk.com
Web: www.intk.com


Traineeship: Finabel, Brussels (Belgium)

Traineeship in Research Team, Legal Team, Communications Unit, Editor or Events Coordinator


Our Organization is regularly looking for new trainees and we would like to inform you that we are currently also adapting with the COVID-19 situation, following the rules in our Office and giving the possibility to do the internship remotely whenever it is possible. Our Organisation would like to begin a partnership with your University in order to give your students new internship opportunities within an international context. In case we have not previously signed one, we would like to remind you that we have no deadlines for applications, therefore students are welcome to apply at any time. The internship is UNPAID unless the student applies to an Erasmus Placement Scholarship through the University.
We are interested in the following fields: POLITICAL SCIENCE, INTERNATIONAL RELATIONS, EUROPEAN STUDIES, INFORMATIC/COMPUTER SCIENCE RELATED TO CYBERSECURITY, MARKETING & COMMUNICATION, SOCIAL SCIENCES, LAW, PHILOLOGY, or any other similar field. To cover for positions in the Permanent Secretariat for: Research Team, Legal Team, Communications Unit, Editor, Events Coordinator.
The student must have a good knowledge of English, preferably B2 or higher, and must have at least a Bachelor’s degree. The tasks will be assigned depending on the position applied. The internship should last at least two months and could last up to one year, but the duration, as well as the schedule, are very flexible. Students that are interested should send their candidature in our webpage: finabel.org/careers/.

    The missions of Finabel are:
  • To promote and to facilitate the interoperability of the armies
  • The harmonisation of concepts, doctrines and procedures
  • To work towards the development of a common European understanding of defence problems

Contact:
Web: finabel.org/careers/


Traineeship: University of Almería

Are you interested in 6 to 9 months of internship?


The University of Almería has launched a Call for Applications for Erasmus+ Internships, offering internships opportunities for students and recent graduates in the International Office. Please, find the details attached (links below). The deadline for applications is 15th of September and the successful candidates should start by the end of September / beginning October. The duration of the internships is, at least 6 months but 9 months preferably, and a financial compensation of 400 € per month will be provided by the University of Almería. For more information please contact jlegea@fundacionual.es

Contact:
Email: jlegea@fundacionual.es
Web: www.libertas.hr


Stáž v Anglii

Chceš vyjet na stáž do Manchesteru?

We are an international marketing services company located in St. Helens, between Liverpool and Manchester, UK. We are specialized in barcode labelling equipment and its services. We are currently offering unpaid internships, even remote ones, in International Sales, International HR, Market Research, Financial Analysis and Digital Marketing, for highly motivated candidates.

Contact:
Serena Kulasekara
Martin Mulligan Marketing Ltd.
Barcode House / Shaw Street / St. Helens WA10 1EN
Phone: 0044 (0) 1744 778070
Email: serena@martinmulliganmarketing.com
Web: www.martinmulliganmarketing.com