Aktuality Zahraničního oddělení

Universidad Loyola (Španělsko):

We are looking for motivated students or recent graduates who are proficient in English and Spanish. The interships will take place during the fall semester. Either in Cordoba or Seville.
The current open positions are (see the Detailed info):

• HR-Marketing (Career Service)
  • Marketing (Communications, Marketing and Public Affairs Service)
  • Corporate Communication (Communications, Marketing and Public Affairs Service)
  • Admin and Customer Service (School of Languages, culture, and communication)
  • International Mobility (International Relations)

these internships are compatible with the Erasmus+, but we do not offer financial compensation. However, we can assist the student in finding accommodation in both Córdoba and Sevilla. We will receive CVs until the 17th of June, 12 p.m. Spanish time, and interviews will be held between the 4th and 8th of July.

Nabídka stáží ve všech Českých centrech v zahraničí na rok 2022

Česká centra vyhlašují výběrová řízení na rok 2022. Pokud máte o stáže zájem, zašlete CV a motivační dopis přímo na vybrané centrum.Obecné dotazy můžete směřovat na Terezu Puldovo puldova@czech.cz

Podrobné informace na stránkách Českého centra.

Stáže ve Španělsku

Available vacancies for Mendel University in Brno

Spain Internship is an experienced organisation in the internship market, finding personalised options for students. Collaborating with thousands of companies in diverse fields we can offer you the best opportunities to do your internship in Spain or in many other countries. Offers from May.

Apply: http://apply.spain-internship.com/

Erasmus pro mladé podnikatele (EYE)

Regionální rozvojová agentura jižních Čech

Účastníci programu mohou vyjet do zahraničí na odborný pracovní pobyt, během kterého pracují ve společnosti hostitelského podnikatele a zároveň se od něj učí každodenním aspektům vedení podniku. Největší rozdíl oproti klasickým studentským stážím je důraz na kvalitní zapojení začínajícího podnikatele do provozu firmy, kterou vede hostitelský podnikatel. Začínající podnikatel má tak možnost naučit se z praxe spoustu nových poznatků.

Podrobné informace na stránkách.

Leták:

Stáž v PM2AM (Německo)

Position Title: Travel Coordinator and Social Media Marketing Intern

We are pm2am- Student Trips, a travel firm that is operating from Germany, Belgium and the Netherlands catering to young international-minded people between 18-35. Contribution of company to intern: 500€ /month, travel costs when on trips and a travel allowance.

Podrobné informace zde

Email: andreas.klein@pm2am.de
Website: www.pm2amtrips.com

Stáž v Nizozemí

V marketingové společnosti INKT

INTK je nizozemská marketingová společnost specializující se na online marketing pro neziskový a kulturní sektor. V současnosti spolupracujeme s organizacemi ve většině evropských států, a právě i v České republice. Rychle rosteme a potřebujeme tak nové kolegy do týmu.

Všechny stáže je možné absolvovat prostřednictvím programu Erasmus +. První stáž je zaměřená na online marketing, druhá na software development, třetí na iOS app development. Stejně tak je první pracovní pozice na plný úvazek zaměřená na digitální marketing a druhá na software development.

Více informací můžete najít na našich webových stránkách www.intk.com, na kterých se nachází i kontaktní údaje, kam mohou uchazeči posílat své případné přihlášky (CV a motivační dopis). Důležité je možná také podotknout, že nemáme specifický deadline pro podání žádosti o stáž/práci. Dokud jsou nabídky zveřejněné na našich webových stránkách, znamená to, že stále na dané pozice nabíráme kolegy. Stážisté navíc tvoří významnou část naší společnosti.

Email: katerina@intk.com
Web: www.intk.com

Traineeship: Finabel, Brussels (Belgium)

Traineeship in Research Team, Legal Team, Communications Unit, Editor or Events Coordinator

Our Organization is regularly looking for new trainees and we would like to inform you that we are currently also adapting with the COVID-19 situation, following the rules in our Office and giving the possibility to do the internship remotely whenever it is possible. Our Organisation would like to begin a partnership with your University in order to give your students new internship opportunities within an international context. In case we have not previously signed one, we would like to remind you that we have no deadlines for applications, therefore students are welcome to apply at any time. The internship is UNPAID unless the student applies to an Erasmus Placement Scholarship through the University.
We are interested in the following fields: POLITICAL SCIENCE, INTERNATIONAL RELATIONS, EUROPEAN STUDIES, INFORMATIC/COMPUTER SCIENCE RELATED TO CYBERSECURITY, MARKETING & COMMUNICATION, SOCIAL SCIENCES, LAW, PHILOLOGY, or any other similar field. To cover for positions in the Permanent Secretariat for: Research Team, Legal Team, Communications Unit, Editor, Events Coordinator.
The student must have a good knowledge of English, preferably B2 or higher, and must have at least a Bachelor’s degree. The tasks will be assigned depending on the position applied. The internship should last at least two months and could last up to one year, but the duration, as well as the schedule, are very flexible. Students that are interested should send their candidature in our webpage: finabel.org/careers/.

The missions of Finabel are:
  • To promote and to facilitate the interoperability of the armies
  • The harmonisation of concepts, doctrines and procedures
  • To work towards the development of a common European understanding of defence problems

Web: finabel.org/careers/