Aktuality Zahraničního oddělení

Traineeship: University of Natural Resources and Life Sciences, Vienna (Austria)

Traineeship in the International Relations

Greetings from BOKU - the University of Natural Resources and Life Sciences, Vienna (Austria) offers an internship for MENDELU students at BOKU-International Relations. All info here. The internship starts in February 2020 onwards and lasts 3-6 months (depending on the availability of the intern). Students are asked to send their applications to placement_at_international_office@boku.ac.at during the application period (September, 16 - October 10, 2020). We kindly ask you to forward the internship advertisements to your students and the career/alumni centre at your university, post it on your website or via your Social Media channels, etc. Thank you very much for your help. We look forward to receiving internship applications from your students.

Email: placement_at_international_office@boku.ac.at
Web: www.boku.ac.at/int-in-e.html

Traineeship: University of Almería

Are you interested in 6 to 9 months of internship?

The University of Almería has launched a Call for Applications for Erasmus+ Internships, offering internships opportunities for students and recent graduates in the International Office. Please, find the details attached (links below). The deadline for applications is 15th of September and the successful candidates should start by the end of September / beginning October. The duration of the internships is, at least 6 months but 9 months preferably, and a financial compensation of 400 € per month will be provided by the University of Almería. For more information please contact jlegea@fundacionual.es

Email: jlegea@fundacionual.es
Web: www.libertas.hr

Stáž v Anglii

Chceš vyjet na stáž do Manchesteru?

We are an international marketing services company located in St. Helens, between Liverpool and Manchester, UK. We are specialized in barcode labelling equipment and its services. We are currently offering unpaid internships, even remote ones, in International Sales, International HR, Market Research, Financial Analysis and Digital Marketing, for highly motivated candidates.

Serena Kulasekara
Martin Mulligan Marketing Ltd.
Barcode House / Shaw Street / St. Helens WA10 1EN
Phone: 0044 (0) 1744 778070
Email: serena@martinmulliganmarketing.com
Web: www.martinmulliganmarketing.com

Stáž v Paříži

Chceš vyjet na 3 měsíční stáž do Paříže?

Zahraniční zastoupení CzechTourism v Paříži nabízí možnost absolvování pracovní stáže pro vysokoškolské studenty, kteří tak získají možnost podílet se na reprezentaci České republiky ve Francii.

Hlavní náplní stáže je komunikace a informování francouzské veřejnosti o České republice, poskytování propagačních materiálů, zajišťování chodu informačního střediska, ale i asistence při B2B aktivitách CzechTourism Francie a spolupráce s médii (redakce tiskových zpráv, příprava novinářských cest a jiné).

Podmínkou pro absolvování stáže je znalost češtiny i francouzštiny slovem i písmem. Datum nástupu na stáž v minimální délce 3 měsíců je konec srpna nebo začátek září 2020.

Zde naleznete dokumenty s podrobnějšími informace o stáži v českém i francouzském jazyce.

Kontakt: paris@czechtourism.com.