Aktuality Zahraničního oddělení

Stáž v Lotyšsku


Join our team! We have an open position for an intern available in our team! We will select one motivated candidate, that will enroll in a six-month-long Erasmus+ internship which will consist of two parts. During the first part of the internship, the intern will be trained to become coordinators for one of our projects. The training will take place at our office in Liepāja, Latvia. During the second part of the internship, the interns will have to make regular business trips to the Czech Republic, where the intern will be tasked with creating a team and implementing the project, so the applicants must be residents of the Czech Republic.

Contact:
Email: kristaps.gvozda@inovacijuparks.lv
PDF: Internship offer


S PEFkou do světa


Milí studenti,
zahraniční oddělení si Vás dovolujeme pozvat na akci "S PEFkou do světa", která proběhne 12.1.2021 od 3. hodiny. Tentokrát jsme si pro Vás připravili speciální one man show online :)

Jak se studuje a pracuje studentům PEF ve světě?
Připojte se a poslechněte si zážitky našeho absolventa Honzy Fialy ze studijních a pracovních pobytů v zahraničí. A že jich bylo hodně.

Také se dozvíte základní informace o studentských mobilitách.
Máte nějaké otázky či dotazy? Vyplňte tento formulář předem a během prezentace vše rádi zodpovíme.

Schůzka v Microsoft Teams: Připojit se na počítači nebo přes mobilní aplikaci

Kliknutím sem se připojíte ke schůzce.


Stáž v Nizozemí

V marketingové společnosti INKT

INTK je nizozemská marketingová společnost specializující se na online marketing pro neziskový a kulturní sektor. V současnosti spolupracujeme s organizacemi ve většině evropských států, a právě i v České republice. Rychle rosteme a potřebujeme tak nové kolegy do týmu.

Všechny stáže je možné absolvovat prostřednictvím programu Erasmus +. První stáž je zaměřená na online marketing, druhá na software development, třetí na iOS app development. Stejně tak je první pracovní pozice na plný úvazek zaměřená na digitální marketing a druhá na software development.

Více informací můžete najít na našich webových stránkách www.intk.com, na kterých se nachází i kontaktní údaje, kam mohou uchazeči posílat své případné přihlášky (CV a motivační dopis). Důležité je možná také podotknout, že nemáme specifický deadline pro podání žádosti o stáž/práci. Dokud jsou nabídky zveřejněné na našich webových stránkách, znamená to, že stále na dané pozice nabíráme kolegy. Stážisté navíc tvoří významnou část naší společnosti.

Contact:
Email: katerina@intk.com
Web: www.intk.com


Stáž v Evropské Unii

Placená stáž v EU?


Víte o přítomnosti studentských ambasadorů profesní dráhy v EU na naší univerzitě? Jejich cílem je pomoci Vám orientovat se v možnostech nabídky stáží v institucích Evropské unie a zodpovědět všechny vaše dotazy. Každý rok okolo 1900 mladých lidí dostává unikátní příležitost rozvinout své osobní kvality v Bruselu či Lucembursku.
Tyto stáže trvají zpravidla 3-5 měsíců a často bývají placená (1 200 eur měsíčně = 32 000 kč). Největší stáží je přitom Blue Book s místem působení v Evropské komisi. Přihlásit se na něj můžete už v lednu 2021! A v případě úspěšného přijetí, začít svou jedinečnou příležitost ve výkonném orgánu EU v říjnu 2021. Podmínkou stáží je bakalářský titul a znalost dvou jazyků EU (jeden z nich může být i čeština). Uplatnění naleznou studenti jakéhokoliv oboru, od Ekonomiky a managementu, informatiky, lidské zdroje, mezinárodního rozvoje až po zdraví a bezpečnost potravin.

Nebojte se ozvat přímo našim ambasadorům na adresu: eucarrers.mendelu@gmail.com, případně na adresu xsabliko@mendelu.cz.

Kontakt:
Email: eucarrers.mendelu@gmail.com
FB: Facebook
Insta: eucareers_mendelu
Web: EPSO web


Stáže ve Španělsku

Available vacancies for Mendel University in Brno

Spain Internship is an experienced organisation in the internship market, finding personalised options for students. Collaborating with thousands of companies in diverse fields we can offer you the best opportunities to do your internship in Spain or in many other countries. Offers from November and October
Apply: http://apply.spain-internship.com/


Nabídka stáže: CzechTourism (Paříž, Francie):

Pařížské zastoupení CzechTourism nabízí možnost absolvování studentské pracovní stáže, která studentům dává jedinečnou možnost se podílet na oficiální prezentaci České republiky ve Francii na poli cestovního ruchu.

  Požadavky:
 • Vhodné pro studenty oborů cestovní ruch, komunikace, mezinárodní vztahy a jiné humanitní obory
 • Dobrá francouzština slovem i písmem
 • Samostatnost, ochotný přístup a pečlivost
 • Komunikativnost, příjemné vystupování
 • Zájem o cestování a znalost České republiky a jejích turistických atraktivit
Podrobné informace zde.

Kontakt:
Email: muchova@czechtourism.com


Traineeship: Finabel, Brussels (Belgium)

Traineeship in Research Team, Legal Team, Communications Unit, Editor or Events Coordinator


Our Organization is regularly looking for new trainees and we would like to inform you that we are currently also adapting with the COVID-19 situation, following the rules in our Office and giving the possibility to do the internship remotely whenever it is possible. Our Organisation would like to begin a partnership with your University in order to give your students new internship opportunities within an international context. In case we have not previously signed one, we would like to remind you that we have no deadlines for applications, therefore students are welcome to apply at any time. The internship is UNPAID unless the student applies to an Erasmus Placement Scholarship through the University.
We are interested in the following fields: POLITICAL SCIENCE, INTERNATIONAL RELATIONS, EUROPEAN STUDIES, INFORMATIC/COMPUTER SCIENCE RELATED TO CYBERSECURITY, MARKETING & COMMUNICATION, SOCIAL SCIENCES, LAW, PHILOLOGY, or any other similar field. To cover for positions in the Permanent Secretariat for: Research Team, Legal Team, Communications Unit, Editor, Events Coordinator.
The student must have a good knowledge of English, preferably B2 or higher, and must have at least a Bachelor’s degree. The tasks will be assigned depending on the position applied. The internship should last at least two months and could last up to one year, but the duration, as well as the schedule, are very flexible. Students that are interested should send their candidature in our webpage: finabel.org/careers/.

  The missions of Finabel are:
 • To promote and to facilitate the interoperability of the armies
 • The harmonisation of concepts, doctrines and procedures
 • To work towards the development of a common European understanding of defence problems

Contact:
Web: finabel.org/careers/


Traineeship: University of Natural Resources and Life Sciences, Vienna (Austria)

Traineeship in the International Relations


Greetings from BOKU - the University of Natural Resources and Life Sciences, Vienna (Austria) offers an internship for MENDELU students at BOKU-International Relations. All info here. The internship starts in February 2020 onwards and lasts 3-6 months (depending on the availability of the intern). Students are asked to send their applications to placement_at_international_office@boku.ac.at during the application period (September, 16 - October 10, 2020). We kindly ask you to forward the internship advertisements to your students and the career/alumni centre at your university, post it on your website or via your Social Media channels, etc. Thank you very much for your help. We look forward to receiving internship applications from your students.

Contact:
Email: placement_at_international_office@boku.ac.at
Web: www.boku.ac.at/int-in-e.html


Traineeship: University of Almería

Are you interested in 6 to 9 months of internship?


The University of Almería has launched a Call for Applications for Erasmus+ Internships, offering internships opportunities for students and recent graduates in the International Office. Please, find the details attached (links below). The deadline for applications is 15th of September and the successful candidates should start by the end of September / beginning October. The duration of the internships is, at least 6 months but 9 months preferably, and a financial compensation of 400 € per month will be provided by the University of Almería. For more information please contact jlegea@fundacionual.es

Contact:
Email: jlegea@fundacionual.es
Web: www.libertas.hr


Stáž v Anglii

Chceš vyjet na stáž do Manchesteru?

We are an international marketing services company located in St. Helens, between Liverpool and Manchester, UK. We are specialized in barcode labelling equipment and its services. We are currently offering unpaid internships, even remote ones, in International Sales, International HR, Market Research, Financial Analysis and Digital Marketing, for highly motivated candidates.

Contact:
Serena Kulasekara
Martin Mulligan Marketing Ltd.
Barcode House / Shaw Street / St. Helens WA10 1EN
Phone: 0044 (0) 1744 778070
Email: serena@martinmulliganmarketing.com
Web: www.martinmulliganmarketing.com


Stáž v Paříži

Chceš vyjet na 3 měsíční stáž do Paříže?

Zahraniční zastoupení CzechTourism v Paříži nabízí možnost absolvování pracovní stáže pro vysokoškolské studenty, kteří tak získají možnost podílet se na reprezentaci České republiky ve Francii.

Hlavní náplní stáže je komunikace a informování francouzské veřejnosti o České republice, poskytování propagačních materiálů, zajišťování chodu informačního střediska, ale i asistence při B2B aktivitách CzechTourism Francie a spolupráce s médii (redakce tiskových zpráv, příprava novinářských cest a jiné).

Podmínkou pro absolvování stáže je znalost češtiny i francouzštiny slovem i písmem. Datum nástupu na stáž v minimální délce 3 měsíců je konec srpna nebo začátek září 2020.

Zde naleznete dokumenty s podrobnějšími informace o stáži v českém i francouzském jazyce.

Kontakt: paris@czechtourism.com.