Studenti nezapomenou

23. 10. 2019 -

Za organizátori B17 napsala Veronika Tupá

Brněnští studenti oslaví třicet let svobody

Výročí Sametové revoluce a uzavření českých vysokých škol nacisty si brněnští studenti připomenou v neděli 17. listopadu na náměstí Svobody. Kulturní festival s názvem Brněnský sedmnáctý připravují studenti šesti brněnských vysokých škol, které spojuje platforma nesoucí název festivalu. Největší brněnské náměstí zaplní bohatým vzpomínkovým programem, který bude zahrnovat vystoupení řečníků a pamětníků listopadových událostí, písničkářů i rektorů brněnských vysokých škol.

Mimo hlavní podium se návštěvníci setkají se zástupci neziskových organizací, které se podílí na budování aktivní občanské společnosti. Navštívit mohou také univerzitní zónu, kde se setkají s představiteli brněnských vysokých škol, a chybět nebude ani food zóna. V přilehlých pasážích a ulicích budou diváky bavit pouliční umělci a performeři. Na své si přijdou také rodiny s dětmi, pro které studenti chystají speciální doprovodné akce.

Brněnský sedmnáctý vznikl v roce 2017, od té doby se však výrazně vyvinul. Z krátké odpolední pietní akce se postupem času stal kulturní festival, který kráčí ve šlépějích předchozích ročníků a dál šíří ideje, na kterých byl postaven. Letošní ročník si dává za cíl připomínat události let 1989 a 1939, podporovat rozvoj občanské společnosti a zejména aktivity studentů v této oblasti, a oslavovat svobodu a demokracii, kterou naše země díky listopadu 1989 nabyla.

„Vážíme si našich předchůdců, jejich obětí a úspěchů a cítíme povinnost si jejich činy připomínat,“ popisuje hlavní koordinátor Brněnského sedmnáctého, Stanislav Čaban, student Janáčkovy akademie múzických umění. „Sametovou revoluci jsme sice nezažili, ale o to víc je pro nás důležité ji připomínat a dávat prostor lidem, kteří v listopadu 89 byli při to​m,“ doplňuje jeden ze zakladatelů akce, Karel Doleček, student Masarykovy univerzity. Kromě studentů JAMU a MUNI se na festivalu podílí též studenti Mendelovy univerzity, Vysokého učení technického, Veterinární a farmaceutické univerzity a Univerzity Obrany.

Více informací o události na webových stránkách B17.